JAK I GDZIE ZACZĄĆ SURFOWAĆ?

JAKI KURS SURFINGU WYBRAĆ? GDZIE ZACZĄĆ SURFING?

W tym artykule przeczytasz jak szybko, tanio oraz efektywnie rozpocząć przygodę z surfingiem. Dowiesz się czym się kierować przy wyborze szkoły oraz w jakim czasie rozpocząć kurs surfingu tak, aby wynieść z niego maksimum przyjemności przy minimalnych kosztach.

Surfing jest jednym z najbardziej atrakcyjnych sportów letnich. Niezależnie od pory roku czy aktualnie panującej mody, surfing zawsze znajdzie swoich amatorów-zajawkowiczów.

CZY SURFING TO SPORT DLA KAŻDEGO?

Czy jestem w stanie rozpocząć kurs surfingu? Czy surfing jest to sport dla każdego, czy dam radę? Czy trzeba być super wysportowanym, żeby zacząć surfować? Gdzie bezpiecznie surfować czy wybrać się na obóz surfingu, tzw. surf camp czy indywidualny kurs? Czy połączyć kurs surfingu z wyprawą wakacyjną, czy robić to w Polsce czy za granicą?

Są to pierwsze, podstawowe pytania, jakie zadaje sobie każda osoba, która chce rozpocząć przygodę z surfingiem, a do końca nie wie jak się do tego zabrać. Bez obaw. Pomożemy w podjęciu trafnego wyboru.

SURFING TO SPORT DLA KAŻDEGO

Z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że surfing jest sportem dla każdego. Nawet w przypadku osób niepełnosprawnych, surfing również jest jak najbardziej możliwy. Wymaga to jedynie opieki i udziału instruktora, który zapewni komfort “latania na falach.” Nie musimy być w 100% super wysportowani, aby rozpocząć przygodę z surfingiem.

Umiejętność pływania jest tutaj warunkiem bardzo przydatnym, można powiedzieć koniecznym. Kolejnym elementem jest nasza tężyzna fizyczna. Osoby bardziej wysportowane i wytrzymałe, będą w stanie spędzić więcej czasu w wodzie i będą dużo bardziej aktywne podczas kursu surfingu. Warto zatem przed rozpoczęciem swojej przygody z surfingiem, przygotować do tego swoje ciało.

Najbardziej pomocne będą: siłownia, pływanie w basenie, joga, bieganie, jazda na deskorolce i trening na równoważni. Należy również pamiętać, aby przed każdą lekcją być wypoczętym oraz niezbyt najedzonym (wskazane jest delikatne, lekkostrawne i energetyczne śniadanie na godzinę przed rozpoczęciem kursu).

JAK ROZPOCZĄĆ KURS SURFINGU, OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zanim wykupimy drogą wycieczkę zagraniczną lub zapiszemy się na długoterminowy kurs surfingu w naszym mieście lub poza granicami kraju, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania. Pomoże to Wam w odpowiednim wyborze lokalizacji szkolenia oraz dodatkowych atrakcji, które można przeżyć podczas kursu surfingu.

Załóżmy, że jesteś na początku swojej drogi, a surfing znasz jedynie z atrakcyjnych filmów, zdjęć i przekazu znajomych, którzy po pierwszym “uniesieniu na fali” nie wyobrażają sobie życia bez surfowania. Nie patrz na swój wiek, nie patrz na opinie innych. Może w piance nie wyglądasz tak super jak surferzy z folderów reklamowych Roxy lub Quiksilver, ale to nie jest ważne. Realizacja zajawki, bez patrzenia na opinie innych, to zawsze dobry pierwszy krok.

CZY SURFING NA BAŁTYKU, CZY MOŻE POZA GRANICAMI POLSKI?

Surfować można wszędzie tam, gdzie są fale. Nie muszą być wcale duże, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym surferem. Niebezpieczne mogą okazać się skały wystające ponad poziom wody, warto zwrócić na to uwagę przy wyborze miejsca. Jeżeli nie jesteś pewny czy jest to sport dla Ciebie i nie chcesz wydawać dużej kwoty pieniędzy na sprzęt, wyjazd, nauczyciela, kurs etc., możesz skontaktować się z jedną z polskich szkółek surfingu, która doradzi co i jak bez konieczności zagranicznych wyjazdów. Kompendium wiedzy w tym temacie znajdziesz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Surfingu oraz na jednym z większych serwisów poświęconych szeroko rozumianej zajawce surfingowej, czyli SiePływa. Na obu stronach znajduje się szereg informacji odnośnie tego, jak rozpocząć przygodę z surfingiem na Bałtyku.

Surfing na Bałtyku jest pierwszą i najszybszą opcją rozpoczęcia kursów surfingu dla osób mieszkających w Polsce. Niewątpliwie bardziej atrakcyjną przygodą dla początkujących będzie surf na oceanie. W Europie jest kilka krajów, w których bez większego problemu można znaleźć szkoły surfingu, np. Hiszpania, Portugalia, Francja, Wielka Brytania czy nawet Irlandia.

Problemem kursów surfingowych w tych miejscach może okazać się pogoda oraz temperatura wody. Wszystkie powyższe lokalizacje nie gwarantują nam możliwości surfowania czy nauki surfingu dla początkujących przez cały rok. Miejsca te oferują atrakcyjną pogodę oraz przyjazne warunki surfingu średnio tylko przez 3-4 miesiące w roku.

Istotnym problemem jest fakt, że w tym krótkim okresie sprzyjające warunki pogodowe będą chcieli wykorzystać również inni, lokalni i doświadczeni surferzy. Finalnie na plaży i surf spocie może zrobić się dość tłoczno. W efekcie czego osoby początkujące nie będą miały zbyt dużo frajdy z surfingu, komfortu nauki oraz przyjemności ze spędzonego czasu w morzu czy oceanie.

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kursu surfingu dla początkujących z wyjazdem wakacyjnym i wybranie lokalizacji możliwie bliskiej Polsce. Doskonałym kierunkiem pierwszych surfingowych wypraw są Wyspy Kanaryjskie. Spośród siedmiu wysp warto rozważyć trzy z nich: Lanzarote, Fuerteventura i Teneryfa. Na początek najlepszym wyborem jest Teneryfa – dowiedz się dlaczego.

GDZIE ROZPOCZĄĆ KURS SURFINGU DLA POCZĄTKUJĄCYCH I DLACZEGO?

Optymalnym rozwiązaniem dla początkujących surferów jest Teneryfa lub inna z Wysp Kanaryjskich. Bez problemu można znaleźć tam szereg szkółek oraz prywatnych nauczycieli, oferujących kursy surfingu na wszystkich poziomach zaawansowania. Szkoły te, w dużej części, posiadają dobrej klasy zaplecze sprzętowe oraz doświadczonych instruktorów surfingu.

Oczywiście przed wyborem szkoły należy sprawdzić czy nasi instruktorzy posiadają odpowiednie certyfikacje, upoważniające ich do przeprowadzania kursów oraz czy nasz kurs jest objęty ubezpieczeniem. Mogłoby się wydawać, że surfing jest bezpiecznym i łatwym sportem, niestety tak nie jest. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz opieka doświadczonych instruktorów.

Tylko w takim wypadku surfowanie na fali będzie bezpieczne, a surf umiejętności będą szybko wzrastały, co finalnie będzie sprawiało nam ogromną frajdę i da moc niezapomnianych wrażeń.

TENERYFA - NAJLEPSZE MIEJSCE DO SURFINGU DLA POCZĄTKUJĄCYCH!

Poniżej prezentuję 11 powodów, dla których to Teneryfa jest idealnym miejscem do rozpoczęcia przygody z surfingiem.

 1. Bliska odległość Polski od Teneryfy – około 5 godzin lotu od Polski
 2. Bezpieczeństwo – przyjazna wyspa dla turystów
 3. Niskie ceny biletów lotniczych z Polski na Teneryfę
 4. Możliwość surfingu w dobrych warunkach pogodowych przez cały rok
 5. Duża liczba zróżnicowanych pod względem trudności i wyglądu surf spotów
 6. Atrakcyjna oferta zakwaterowania: hotele, apartamenty, mieszkania prywatne
 7. Duża liczba szkół i nauczycieli surfingu
 8. Atrakcyjne ceny kursów surfingu
 9. Polskojęzyczne szkoły i nauczyciele
 10. Duża liczba atrakcji na wyspie
 11. Atrakcyjne ceny sprzętu i akcesoriów surferskich

Jeśli chcesz poznać więcej informacji odnośnie możliwości surfingu na Teneryfie, zapraszam do przeczytania posta o nazwie “11 powodów dlaczego wybrać Teneryfę na początek przygody z surfingiem”. Dowiesz się z niego jak bezpiecznie i możliwie tanio zacząć surfować na Teneryfie.

JAK NIE DAĆ SIĘ NACIĄGNĄĆ NA NIEATRAKCYJNY KURS SURFINGU?

Gdy przyjedziemy na Teneryfę, zwłaszcza po raz pierwszy, wszystko wydaje nam się piękne i wszyscy wydają się naszymi przyjaciółmi. Jednak bądźmy pewni, że tak nie jest. Może nie większość, ale na pewno znaczna część oferty wyspy jest nastawiona tylko i wyłącznie na zysk. Dla nas natomiast ważne jest, abyśmy miło spędzili czas i by nie dać się przemielić turystycznej maszynce, wynieść możliwe dużą wiedzę z zajęć.

Warto zastanowić się chwilę przed ostateczną decyzją wyboru szkoły lub nauczyciela surfingu, czyli w skrócie przed zapłaceniem za kurs. Odzyskanie wpłaconych pieniędzy będzie często bardzo problematyczne lub powiedzmy wprost, będzie to niemożliwe.

Zrób krótkie poszukiwanie w Internecie (tzw. research) szkół lub nauczycieli surfingu, znajdujących się w okolicy lokalizacji wybranego przez Ciebie zakwaterowania na Teneryfie. Zaznacz sobie ich adresy i poświęć godzinę lub dwie na sprawdzenie każdej z nich osobiście. Przy okazji może być to miły, nadoceaniczny spacer. Tu najlepsze jest sugerowanie się pierwszym odczuciem. Jeśli szkoła, nauczyciel, ludzie skoncentrowani wokół niej pasują Ci, ceny są przystępne, widzisz dobrej jakości sprzęt (możliwe nowy), to raczej powinien być to dobry wybór. Jeśli natomiast zostaniesz potraktowany/a bardzo sztampowo, bez poświęcenia Tobie choć chwili uwagi, możesz być przekonany/a, że podobnie będzie wyglądała Twoja lekcja surfingu i raczej nie będzie to przyjemne doświadczenie.

JAKI SPRZĘT SURFINGOWY WYBRAĆ NA POCZĄTEK - DESKA I PIANKA?

To nie jest najważniejsze w tym momencie. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z surfingiem lepiej nie poświęcać zbyt dużo czasu na poszukiwania idealnego, odpowiedniego dla nas sprzętu do surfingu. Każda szanująca się szkoła surfingu posiada dużą gamę sprzętu oraz pianek.

W przypadku gdy, jest to nasz pierwszy kontakt z surfem lepiej jest zdać się na propozycję naszego nauczyciela i wybrać coś z oferty szkoły. Mamy również możliwość, żeby zapoznać się z różnymi deskami, różnymi rodzajami pianek i osprzętu do surfingu. Po tego typu pierwszym przetarciu się ze sprzętem, łatwiej będzie nam zdecydować, jaki rodzaj deski surfingowej wybrać, jaka pianka oraz osprzęt będą dla nas idealnymi zarówno pod względem wygody jak i naszego stopnia zaawansowania.

SURF PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam w podjęciu trafnej decyzji, czy i w jaki sposób zacząć przygodę z surfingiem. Pamiętajcie, że najważniejsze jest wykonanie pierwszego surferskiego kroku pod okiem doświadczonych specjalistów, z użyciem dobrej jakości sprzętu. Przy wyborze kursu surfingu czy obozu surfingowego nie kierujcie się jedynie ceną.

Sprawdźcie szczegółowo ofertę danej szkoły lub nauczyciela surfingu, zbadajcie jakie atrakcje dodatkowe oferuje szkoła, skontaktujcie się wcześniej ze swoim nauczycielem, zobaczcie jak na żywo wygląda szkoła i surf spot, czyli miejsce gdzie będzie odbywało się szkolenie.

Wszystko to pomoże Wam zaoszczędzić niemiłych niespodzianek i spowoduje, że Wasza przygoda z surfingiem, jak i wakacje na Teneryfie będą jednymi z najlepszych w Waszym życiu. Podobno każdy kto spróbuje surfingu raz, nigdy już nie będzie mógł o nim zapomnieć. Surfing to pozytywna choroba, której zarażeniem się proponuję każdemu z Was. Life is better when you SURF!

Fotograf Tenerife Surf Camp Joaquin – więcej surferskich zdjęć znajdziesz na jego koncie Instagram 

INFO O AUTORZE

Witajcie surferki i surferzy! Nazywam się Jakub. Mieszkam, żyję i pracuję na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie) od kilku lat. Jestem współwłaścicielem polsko – kanaryjskiej szkoły surfingu na Teneryfie: Tenerife Surf Camp. Moje pasje to surfing, jazda na deskorolce, wegańska kuchnia i bardzo szeroko rozumiany maxymalny chill na plaży, pozdrowienia z wyspy, yo!

INNE MOJE MARKI NA TENERYFIE

Canary Islands Space