11 POWODÓW DLACZEGO WYBRAĆ TENERYFĘ NA KURS SURFINGU

JAKI KURS SURFINGU WYBRAĆ NA TENERYFIE?

kurs surfingu Teneryfa - surfer

Decyzja podjęta, rozpoczynam kurs surfingu. I co teraz?

Ja swoją przygodę z surfingiem rozpocząłem na Teneryfie. Polecam to miejsce każdemu kto zastanawia się, jaki surfowy kierunek wybrać na początek. Na innych Wyspach Kanaryjskich również bez większego problemu można znaleźć doświadczonych nauczycieli, atrakcyjne oferty obozów surfingowych czy indywidualnych lekcji surfingu.

Teneryfa jest idealnym punktem startowym dla każdej osoby z Polski, która jeszcze nigdy nie stała na surfingowej desce. Poniżej przedstawiam 11 subiektywnych powodów, dla których polecam Teneryfę jako miejsce do stawiania pierwszych kroków w surfingu.

1. BLISKA ODLEGŁOŚĆ POLSKI OD TENERYFY

Teneryfa znajduje się w odległości około 5 godzin lotu od Polski. Właściwie z każdego miejsca w Polsce, niezależnie od tego czy jesteśmy w północnej czy południowej części naszego kraju, w ciągu 6-8 godzin jesteśmy w stanie z zimnego, zaśnieżonego miasta przetransportować się do jednej z ciepłych plaż Teneryfy, tj. plaża Las Americas.

Na Teneryfie znajdują się dwa lotniska: jedno usytuowane jest w południowej, drugie w północnej części wyspy. Dla początkujących i niedoświadczonych surferów sugerowałbym wybór lotniska południowego. Z lotniska południowego o nazwie Tenerife Sur, w szybki sposób dostaniemy się do centrów surfingu tj. Playa de Las Americas czy El Medano.

Południe Teneryfy to najlepsze miejsca do rozpoczęcia pierwszych lekcji surfingu. W momencie, gdy nabierzemy już trochę umiejętności, będzie można spróbować większych fal na północnej części wyspy.

Transport z lotniska Teneryfa Południowa zajmuje 15-20 minut taksówką (koszt 20-30 euro/kurs) lub około 30 minut transportem autobusowym (koszt 3-5 euro/osoba).

Surfing na Teneryfie - surferki podczas surf camp

2. NISKIE CENY BILETÓW LOTNICZYCH Z POLSKI NA TENERYFĘ

Powodem, dla którego Teneryfa jest atrakcyjna jako pierwszy kierunek surferskich wypraw, są stosunkowo niskie ceny biletów lotniczych. Poza sezonem cena biletu lotniczego w jedną stronę na Teneryfę z głównych miast Polski tj. Kraków, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk, to koszt między 300 a 500 zł. W sezonie koszt ten zawsze jest wyższy i waha się w przedziale 600-900 zł w jedną stronę.

Najlepszym rozwiązaniem komfortowego lotu bez przesiadek jest wybór lotu czarterowego i zakup biletu “last minute”. Zdarza się, że 2 dni przed wylotem cena biletu spada nawet o 400 zł. Oczywiście kupowanie biletu na ostatnią chwilę ma swoje minusy, bo nie jesteśmy pewni czy bilety nie zostaną wyprzedane oraz czy będziemy mogli je kupić dla większej liczby osoby, jeśli wyruszamy w grupie.

W takim wypadku nie mamy możliwości zaplanowania surf wakacji z dużym wyprzedzeniem. Jeśli jednak nie gonią nas terminy, nie musimy wracać konkretnego dnia o konkretnej godzinie i bardzo zależy nam na obniżeniu kosztów, warto spróbować oferty “last minute” – surfujemy do czasu, gdy pojawi się atrakcyjna cena biletu.

Dwoma głównymi przewoźnikami oferującymi bilety czarterowe na Teneryfę, są biura turystyczne Rainbow oraz Itaka. Niestety większość szkół surferskich nie oferuje biletu lotniczego w ramach ceny kursów. Trzeba rozwiązać ten problem na własną rękę. Jednak część z nich może zaproponować nam pomoc w wyborze oferty taniego biletu lotniczego na Teneryfę.

3. SURFING CAŁY ROK. KIEDY ROZPOCZĄĆ KURS NA TENERYFIE?

Teneryfa oferuje idealne warunki pogodowe do surfingu przez cały rok, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych osób. Nie musimy koncentrować się jedynie na miesiącach wakacyjnych. Najlepszy czas do rozpoczęcia przygody z surfem na Teneryfie to czas między październikiem a grudniem oraz między lutym a kwietniem.

W tych okresach na Teneryfie na pewno trafimy na słoneczną pogodę, nie wpadniemy w tłum turystów, a ceny, które zaoferują nam sklepy, dostawcy atrakcji oraz szkoły surfingu, nie będą cenami z tzw. wysokiego sezonu turystycznego. Znajdując się na surf spotach nie będziemy czuli się jak podczas wizyty w zatłoczonym supermarkecie. Pozwoli nam to w pełni cieszyć się kursem surfingu i wyciągnąć z niego jak najwięcej dla siebie.

kurs surfingu Teneryfa - surf camp, lekcja surfingu

4. WIELE MIEJSC DO SURFINGU, TZW. SURF SPOTÓW NA TENERYFIE

Teneryfa oferuje dużą liczbę zróżnicowanych pod względem wyglądu oraz stopnia trudności, surf spotów, czyli tak zwanych miejsc przeznaczonych lub sprytnie zaadoptowanych do surfingu. Część z nich jest dobrze opisana i obfotografowana, więc bez problemu znajdziecie je w Internecie. Sporo z nich to jednak mało popularne zakątki Teneryfy.

Początkującym adeptom surfingu zdecydowanie odradzam surfowanie na własną rękę. Jest to ryzykowne, niebezpieczne i powiedzmy sobie szczerze – głupie. W pierwszym kroku znajdź instruktora lub szkołę surfingu. Porozmawiaj chwilę z nauczycielem, zobacz jakim sprzętem dysponuje, poznaj ceny i opcje kursów, dowiedz się gdzie odbywa się surfing (spot). Jeśli nie zdecydowałeś się na wykupienie dłuższego obozu surfingowego, nie jest problemem wykupienie kursu surfingu na jeden dzień, nawet na jedną lub dwie godziny. Pozwoli Ci to przekonać się, czy jest to sport dla Ciebie i czy chcesz dalej kontynuować surf przygodę.

5. ATRAKCYJNA OFERTA NOCLEGU: HOTELE, MIESZKANIA NA TENERYFIE

Teneryfa proponuje szeroką ofertę zakwaterowania w różnym standardzie. Pamiętać należy o tym, że nie sama cena powinna decydować o wyborze naszej lokalizacji na Teneryfie.

Jeśli celem naszego wyjazdu jest kurs surfingu, a wybierzemy piękną na zdjęciach i tanią lokalizację znajdującą się daleko od plaż, to sporą część naszego urlopu spędzimy w aucie podróżując z lub na surf spot (miejsce, gdzie odbywają się lekcje). Zdecydowanie lepszym wyborem, pomimo trochę wyższej ceny, jest mieszkanie w niedalekiej odległości od oceanu, gdzie nie będziemy uzależnieni od środków transportu. Uprzyjemni to w dużym stopniu nasz wakacyjny surfingowy wyjazd. Do dyspozycji mamy cztery główne warianty zakwaterowania na Teneryfie:

  • Hotele –  w interesującej nas południowej części wyspy znajdziemy dużą liczbę propozycji 4 lub 5 gwiazdkowych hoteli, usytuowanych w pierwszej linii od oceanu. Dodatkowym bonusem, dla osób wybierających tą opcję zakwaterowania, jest wliczone w cenę pokoju wyżywienie. Tu najlepszym rozwiązaniem jest wyszukanie optymalnej oferty na portalach typu booking.com. Warte uwagi w przystępnych cenach są hotele Kn Columbus Aparthotel oraz Hotel Zentral Center w Las Americas.

 

  • Apartamentowce –  jest to dobra alternatywa dla hoteli o niższym niż pięciogwiazdkowy standard. Wybór takiej opcji dodatkowo daje nam komfort zakwaterowania w niezależnym mieszkaniu, możliwość korzystania z kameralnego basenu czy z narzędzi i sprzętów znajdujących się w mieszkaniu. W przypadku oferty hoteli najczęściej za tego typu udogodnienia musimy płacić dodatkowo. W południowej części Teneryfy znajduje się bardzo duża liczba apartamentowców w bliskiej odległości od plaż i surf spotów. Z łatwością znajdziemy tego typu oferty w wyszukiwarce Google oraz portalach typu Airbnb.

 

  • Mieszkania prywatne –  tutaj z pomocą przychodzi nam wspomniany już wcześniej portal Airbnb, gdzie w szybki i łatwy sposób możemy znaleźć idealną dla nas lokalizację w okolicach plaż Teneryfy i wybranej przez nas szkoły surfingu.
kurs surfingu Teneryfa - wyjazdy integracyjne

6. DUŻA LICZBA SZKÓŁ I NAUCZYCIELI SURFINGU NA TENERYFIE

Surfing jest jedną z głównych i najbardziej popularnych dyscyplin sportowych Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie znajdziemy dziesiątki szkół surfingu oraz setki instruktorów.

Większość z nich włada kilkoma językami, więc nie będzie problemu w kontakcie z nimi – bardzo często mówią nawet w języku polskim.

CO WYBRAĆ NA POCZĄTEK – SZKOŁĘ CZY INDYWIDUALNY KURS SURFINGU?

Dla osób, które jeszcze nigdy nie miały kontaktu z surfingiem, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykupienie kilku godzin indywidualnych lekcji surfingu. Pozwoli to na spokojne i bezpieczne poznanie podstaw surfowania pod okiem doświadczonego nauczyciela.

W kolejnym kroku możemy zdecydować się na skorzystanie z kursu grupowego, oczywiście najlepiej w gronie sprawdzonych znajomych.

Dla osób, które nie chcą poświęcać dużo czasu na szukanie zakwaterowania, pasujących lotów, idealnego nauczyciela oraz lokalizacji na kurs surfingu, idealnym rozwiązaniem są oferty zorganizowanych wyjazdów surf camp’ów, czyli obozów surfingowych na Teneryfie. Przykładem tego typu oferty może być propozycja szkoły Tenerife Surf Camp.

7. KURS SURFINGU - CENY, PROMOCJE

Ceny to jedno z głównych kryteriów wyboru kursu surfingu dla początkujących lub zaawansowanych surferów na Teneryfie. Niestety często zdarza się, że niska cena idzie w parze z mało atrakcyjną ofertą, o czym przekonujemy się dopiero w trakcie kursu.

Oferta cenowa kursów surfingu oraz surf campów na Teneryfie jest bardzo szeroka. Ceny uzależnione są od lokalizacji szkoły, czasu trwania kursu oraz dodatkowych atrakcji, jakie oferuje dana szkoła surfingu.

Co zawiera oferta surf kursu i obozu surfingowego na Teneryfie?

INDYWIDUALNY KURS SURFINGU NA TENERYFIE

Większość szkół surfingu oferuje jednorazowy kurs w formie 1 lub 2 godzinnych zajęć. Średni koszt jednej lekcji waha się od 25 do 35 €. Cena uzależniona jest od lokalizacji szkoły, pory roku oraz liczby wykupionych lekcji.

Przy wykupieniu większej liczby godzin kursu, na przykład 10, cena 1 godziny nie powinna być wyższa niż 20-28 €. W tym przypadku musimy się zdeklarować, że jesteśmy zdecydowani na wykupienie pakietu indywidualnej lekcji i płacimy “z góry”.

Czasami w cenie kursu istnieje możliwość transportu z miejsca zakwaterowania do surf spotu. Sama tego typu wyprawa może być niezłą przygodą.

kurs surfingu Teneryfa - wyjazdy integracyjne surfingu, surf camp

SURF CAMPY, CZYLI OBOZY SURFINGOWE NA TENERYFIE

Przyjmując założenie, że poszukujemy 7-dniowego kursu surfingu na Teneryfie wraz z zakwaterowaniem i wyżywieniem oraz dodatkowymi atrakcjami, musimy liczyć się z kosztem około 700 € wzwyż plus koszt transportu lotniczego na wyspę.

Cena w głównej mierze uzależniona jest od liczby godziny surfingu i rodzaju dodatkowych atrakcji. Przy wyborze rodzaju kursu – szkoły surfingu lub surf campu, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 

Liczba godzin surfingu.

W standardowej ofercie są to 2 do 4 godzin surfingu dziennie. Na specjalne życzenie możemy zwiększyć ich liczbę do takiej, jaką będziemy uważali za stosowną. W większości przypadków nie powinno wiązać się to z kosztem dodatkowym. Istotnym jest upewnienie się, że część teoretyczna kursu nie jest wliczona w godziny, które mamy spędzić w oceanie. Niemiłym doświadczeniem jest sytuacja, gdy okazuje się, że z dwóch godzin lekcji 3/4 czasu spędzimy siedząc na plaży.

 

Lokalizacja surf spotu – czyli w jakim miejscu będziesz surfować.

To bardzo ważne, ponieważ będzie to miejsce, w którym będziemy uczyć się surfingu. Niektóre szkoły surfingu, tj. TSC oferują wycieczki objazdowe, dzięki czemu uczestnicy mogą spróbować surfingu w różnych miejscach wyspy, jednocześnie doświadczając jej piękna.

 

Lokalizacja zakwaterowania, jakie oferuje szkoła (noclegi – surf camp).

W przypadku, gdy decydujemy się na surf szkołę ważne jest miejsce naszego zakwaterowania. Istotne jest, aby lokalizacja noclegów, które oferuje szkoła znajdowała się możliwie blisko naszego surf spotu. Dużo bardziej atrakcyjnym jest wstać o poranku, zjeść lekkie śniadanie i przespacerować się wzdłuż oceanu, kończąc go w naszym surf spocie, niż codziennie spędzać godzinę lub dwie w busie.

Dodatkowo w czasie, w którym nie surfujemy, nie będziemy uzależnieni od transportu naszej surf szkoły i łatwo będziemy mogli dostać się w każde, interesujące nas miejsce wyspy. Pomimo pozornie większych kosztów początkowych naszych wakacji, pod koniec stwierdzimy, że było to opłacalne: oszczędzimy czas i pieniądze.

 

Rodzaj zakwaterowania oraz wyżywienie.

Bardzo często elementem oferty surf campów jest propozycja mieszkania we współdzielonym domu. Jeśli zdecydujemy się na współdzielony pokój z nieznajomymi (co często może być bardzo fajnym i miłym doświadczeniem), współdzielone mieszkanie czy niezależny apartament, może to w znacznym stopniu wpłynąć na atrakcyjność naszych wakacji na Teneryfie.

W przypadku, gdy jedziemy dużą grupą, opcja wynajęcia całego domu lub apartamentu jest świetnym rozwiązaniem. Jeśli podróżujemy sami lub wyjeżdżamy jako para i zależy nam na chwili prywatności i spokoju, to współdzielenie pokoju czy mieszkania może okazać się niezbyt komfortowe, a czasami mało bezpieczne. Tak, czy inaczej jest to indywidualna decyzja.

 

Dodatkowe atrakcje Teneryfy.

Prawie każda ze szkół w surfingu oferuje nam dodatkowe atrakcje, z których możemy skorzystać podczas naszego pobytu na Teneryfie. Najczęściej szkoły surfingu oferują kursy jogi, pilates, wyprawy kajakami, wyprawy oceaniczne, nurkowanie oraz wycieczki krajoznawcze wokół wyspy. Niektóre z nich proponują dodatkowo kursy kompetencyjne, takie jak warsztaty kulinarne, kursy fotograficzne czy deskorolkowe toury. Część z nich oferuje wyprawy surfingowe, organizuje imprezy dj-skie, wieczory z ogniskiem na plaży itp.

Przeważnie są to bardzo fajne propozycje spędzania wolnego czasu poza surfingiem w grupie miłych, uśmiechniętych i pozytywnie nastawionym do życia ludzi. Spora liczba szkół udostępnia możliwość taniego lub darmowego wypożyczenia deskorolek, rowerów czy paddle board.

 

Fotorelacja z naszych surfingowych pierwszych kroków.

Często dodatkowym elementem, jakie oferują szkoły lub jaki można wykupić podczas kursu, jest możliwość wynajęcia fotografa, który zarchiwizuje nasz pierwszy kontakt z surfingiem. Od razu po zakończonej lekcji otrzymamy, na wskazany adres e-mail, link z pakietem zdjęć do pobrania z naszego surferskiego debiutu. Jest to bardzo fajna pamiątka z wakacji.

8. KURS SURFINGU NA TENERYFIE W JĘZYKU POLSKIM TO NIE PROBLEM

Na Teneryfie znajduje się kilka szkół oraz wielu indywidualnych nauczycieli surfingu, oferujących kursy w języku polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim i oczywiście hiszpańskim.

Paradoksalnie w tej części wyspy najbardziej popularnym językiem nie jest hiszpański, a angielski. Jeśli chwilę poszukacie, na pewno znajdziecie szkołę surfingu lub indywidualnych nauczycieli mówiących w języku polskim. Jeśli jednak Wam się to nie udało, to zapraszam tu .

kurs surfingu Teneryfa - deskorolka

9. ATRAKCJE NA TENERYFIE - CO ROBIĆ W CZASIE GDY NIE SURFUJEMY

Nie można surfować non stop. Choć brzmi to dziwnie, niestety tak jest. Jeśli przyjeżdżamy na Teneryfę i poza kursem surfingu chcemy trochę bliżej poznać wyspę wiecznej wiosny, dobrym pomysłem jest skorzystanie z dodatkowych atrakcji, jakie oferuje szkoła surfingu lub poszukanie ich na własną rękę. W takim wypadku najlepiej jest skorzystać z oferty lokalnych sprzedawców atrakcji turystycznych.

Wszystkie z nich proponują zbliżoną ofertę w podobnych cenach. Przykładem interesującej oferty atrakcji turystycznych na Teneryfie, może być propozycja jednej z najstarszych i czołowych polskich firm turystycznych o nazwie Atrakcje Teneryfa. Z szerokiej gamy oferowanych atrakcji możemy wybrać różnego rodzaju toury objazdowe, atrakcje wodne, wizyty w parkach rozrywki tj. największy park wodny na świecie o nazwie Siam Park (znajduje się tam sztuczna fala do praktyki surfingu, co może być fajną opcją do sprawdzenia swoich umiejętności pływania na desce), górskie i szosowe wyprawy rowerowe na wulkan, tandemowe loty paralotnią, loty helikopterem czy jednodniowe wyprawy na uroczą, sąsiadującą z Teneryfą wyspę La Gomera. Jest tego sporo.

Możecie być pewni, że znajdziecie coś dla siebie, a sprzedawcy atrakcji dostarczą Wam bilety wstępu osobiście do miejsca Waszego pobytu lub zakupicie je online. Podczas rozmowy z nimi nie zapomnijcie wynegocjować atrakcyjnej zniżki.

10. ATRAKCYJNE CENY SPRZĘTU SURFERSKIEGO I SURFINGOWEJ ODZIEŻY

Warto wiedzieć, że Teneryfa znajduje się w uprzywilejowanej strefie podatkowej i często można nabyć tu sprzęt sportowy w bardzo atrakcyjnej cenie. Jeśli przylecieliśmy na Teneryfę lotem czarterowym, to nie powinno być problemu z transportem do Polski nawet dużych gabarytowo sprzętów sportowych, typu deska lub rower.

W przypadku, gdy skorzystamy z oferty surf kursu lub obozu, właściciel szkoły może nas skierować do odpowiedniego sklepu, który obsłuży nas w mniej turystycznym stylu, czyli zaproponuje atrakcyjne zniżki. Należy pamiętać, że bardzo często właściciele szkół surfingu są również właścicielami sklepów surferskich, tzw. surf shopów. Chwila humorystycznej konwersacji pozwoli nam zaoszczędzić sporo €.

kurs surfingu Teneryfa - turysta podziwia ocean

11. BEZPIECZEŃSTWO NA TENERYFIE

O bezpieczeństwo na Teneryfie, zarówno w czasie surfingu, jak i poza czasem surfowania, nie musisz się martwić. Teneryfa jest bezpiecznym miejscem do zwiedzania, imprezowania, zamieszkania oraz surfingu. Z powodu mentalności mieszkańców i stale słonecznej pogody, mało kto ma tu ochotę na wszczynanie burd czy agresywne zachowanie się.

Ataki na turystów są tu rzadkością. Oczywiście należy uważać na to co i gdzie zostawiamy. W przypadku zachowania podstawowych zasad czujności i bezpieczeństwa nic nam tu nie grozi. Podobnie jest z surfingiem. Teneryfa (głównie południowa część) to przyjazne miejsce dla surferów, zwłaszcza tych początkujących.

SURF PODSUMOWANIE

Surfing to sport dla każdego. Niezależnie od wieku czy kondycji, każdy może spróbować latania na falach. Nie patrz na opinie innych. Jeśli kusi Cię ta dyscyplina sportu, nie czekaj. Zacznij od zaraz przygodę z surfingiem. Ja wybrałem Teneryfę i Tobie też ją polecam.

Fotograf Tenerife Surf Camp Joaquin – więcej surferskich zdjęć znajdziesz na jego koncie Instagram 

INFO O AUTORZE

Witajcie surferki i surferzy! Nazywam się Jakub. Mieszkam, żyję i pracuję na Teneryfie (Wyspy Kanaryjskie) od kilku lat. Jestem współwłaścicielem polsko – kanaryjskiej szkoły surfingu na Teneryfie: Tenerife Surf Camp. Moje pasje to surfing, jazda na deskorolce, wegańska kuchnia i bardzo szeroko rozumiany maxymalny chill na plaży, pozdrowienia z wyspy, yo!

INNE MOJE MARKI NA TENERYFIE

Canary Islands Space